czwartek, 21 listopada 2019

Kuleczkowanie, czyli sferyfikacja w kuchni molekularnej

Termin kuchnia molekularna znany jest od 1988 r. Stworzyli go francuski chemik Herve This i węgierski fizyk Nicholas Kurti.                                              Sferyfikacja to technika, dzięki której możemy wykonać żelowe kuleczki "kawior" oraz makaron o różnym smaku,  wykorzystując soki, mleko, kawę, zieloną herbatę. 


Jest to przykład  „wytrącania osadów”. Ciecz z alginianem sodu  Na(C6H806) reaguje z roztworem chlorku wapnia CaCl2 i tworzy się trudno rozpuszczalny     w wodzie alginian wapnia.
 Co było potrzebne? Sok pomidorowy oraz pepsi cola, alginian sodu, chlorek wapnia, woda, miski, blender, strzykawka, waga, sitko.


Alginian sodu otrzymuje się z wodorostów - brunatnic. Stosowany jest jako dodatek do żywności - E 401, ze względu na swoje właściwości żelujące. Możemy go spotkać między innymi w sosach, galaretkach, majonezach, dżemach, syropach, a także w kremach do golenia i mleczkach kosmetycznych.
Chlorek wapnia E 509 - substancja wiążąca.
Wykonanie: należy odważyć 5 g alginianu sodu i dodać go do 0.5 l soku. Następnie używamy blendera - około 2 minuty.


Do strzykawki nabieramy zmiksowany sok z alginianem i po kropelce wkrapiamy do roztworu chlorku wapnia (0,5 l wody i 5 g chlorku). 





"Kawior i makaron" odcedzamy na sitku i przepłukujemy pod bieżącą wodą.